Dzień Skarpetki- Dzień Zespołu Downa

Dzień 21 mara to nie tylko pierwszy Dzień Wiosny, ale także Dzień Kolorowej Skarpetki. Co to oznacza i dlaczego to takie ważne?

Data 21 marca nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Celem obchodzonego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi. Natomiast kolorowe skarpetki nie do pary stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa z powodu kształtu chromosomu. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności możemy w pełni cieszyć się życiem.

Każde dziecko przyłączyło się aktywnie do świętowania dzisiejszego dnia poprzez założenie dwóch różnych kolorowych skarpetek. Oczywiście były pogadanki o tej chorobie, film edukacyjny, a także projektowanie lub kolorowanie takiej skarpetki.

Poniżej zamieszczamy link do filmu edukacyjnego o skarpetce Fredzi, który przybliży dzieciom temat różnorodności.