
Msza patronalna i przekazanie krzyża.
15.czerwca odbyła się 20 jubileuszowa Msza Sw. Ku czci patrona Zaborza Św.Antoniego , oraz przekazanie ponad stuletniego krzyża,który zawsze byl w budynku przedszkola i został ściągnięty w czasach komunistycznych, historie krzyża proszę o wklejenie na stronę i do kroniki , wyślę ją na Interię, podczas Mszy odbyła sie także wystawa poświęcona Helenie Smołucha , pierwszej dyrektorce szkoły w Zaborzu , wróciła pamięć o niej oraz Wystawa prac malarskich i historii Zaborza.
Dzieje krzyża:
Krzyż ten widnieje w inwentarzu pierwszej zaborskiej szkoły otwartej 3 IX 1935 r. a mieszczącej się na parterze dworu barona Czecza. Został odnotowany w dziale ,,IV b - Obrazy (emblematy)" dnia 24 VIII 1935 r. pod numerem porządkowym O. jako ,,Krzyż z Męką Pańską" jego wartość, co uwzględniono w zapisie, została oszacowana na ówczesne 4 zł. Z tyłu na jego ramieniu znajduje się obecnie słabo czytelny napis ,,L: IV b 0" jako odniesienie do zapisu z Księgi Inwentarzowej oraz tabliczka blaszana z krótką informacją poświadczającą jego historię.
Krzyż przetrwał okres niemieckiej okupacji. Po zakończeniu działań wojennych został zawieszony wraz z innymi krzyżami, dodanymi w ponownie zorganizowanej placówce - Publicznej Szkole Powszechnej, która przejęła cały budynek dworu. Po akcji usuwania krzyży z miejsc publicznych w okresie PRL był przechowywany przez dyrektorkę szkoły Helenę Smołuchę a po jej śmierci pozostawał w rękach rodziny - jej córki Małgorzaty po mężu Kulig.
Krzyż ten był prezentowany: w projekcie edukacyjnym ,,Moje domowe muzeum" w roku szkolnym 2014/2015 w Gimnazjum im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku, w wystawie zorganizowanej w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Rajsku oraz w IV Śląskim Festiwalu Nauki odbywającym się w Katowicach w dniach 25-27 I 2020 r.
Po śmierci Małgorzaty w 2022 r. krzyż zdjęty ze ściany był przechowywany wraz z innymi pamiątkami rodzinnymi przez Miłosza Molendę. W związku z odradzającą się w Zaborzu pamięcią o przeszłości postanowił przekazać go dyrektorce Przedszkola im. Treflika - Jolancie Zapałowej aby ten wrócił do swojego domu: dworu Czeczów, pierwszej szkoły a obecnie przedszkola. Krzyż ten został uroczyście przekazany podczas Mszy Świętej ku czci Św Antoniego z Padwy dnia 15 VI 2025 r. i został poświęcony przez proboszcza sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu - ks. Łukasza Krysmalskiego.
Jest to jedyny w całości zachowany krzyż ze Szkoły w Zaborzu. Z trzech pozostałych zabranych przez Helenę, które były zawieszone po wojnie w szkole a później również zdjęte zachowały się tylko postacie Chrystusa, identyczne i wyraźnie nowsze niż na opisywanym krzyżu. Jedna z nich została przekazana do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.